Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAQFV3860M1ZI
Call 07942557556 87% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 150 kg |
| Production Capacity | 100 kg |
| Material of Construction | SS 304 |
| Mixer Type | Ribbon Blender |
| Usage / Application | Detergent Powder, Food & Beverage, Pharmaceutical, Ayurvedic & Herbal, Agriculture, Spices & Masala, Cosmetics |
| Motor Power | 3 HP |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Shape | U |
| Powder Mixing | RIBBON |
| Design Type | Customized, Standard |
| Phase | 3 |
| Automation Grade | Automatic, Manual, Semi Automatic |
| Alignment | PERRAL |
| Max. Mixing Mass | 100KG |
| Country of Origin | Made in India |
| Speed | 30 |
| Voltage | 240 |
| Frequency | 30 |
| Power | 3HP |
| Drive Motor Power | CG |
| Display | POLISH |
| Finishing | MIRROR |
| Color | MIRROR |
| Size | 100 |
| Powder Intake | MANUALY |
| Weight | 200KG |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500 kg |
| Production Capacity | 500 kg |
| Material of Contact Parts | SS 304 |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Application | Food Processing |
| Blender Type | Ribbon Blender |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details