Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAQFV3860M1ZI
Call 07942557556 91% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Assembly Type | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Conveyor Type | Belt |
| Industry | Automotive |
| Automation Grade | 304 |
| Usage/Application | Assembly Lines |
| Workstation Length | 2 m |
| Belt Width | 400 mm |
| Structure Material | SS304 |
| Voltage | 240v |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Conveyor Type | Enmasse |
| Capacity(Ton/Hour) | 3 Ton |
| Capacity | 150 kg/feet |
| Conveyor Length | 20-40 m |
| Material Handled | Fly ash |
| Trough Width | 500 mm |
| Chain Size | 22 mm |
| Type | Vertical Conveyors |
| Color | blue |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Usage/Application | Metirel hendling system |
| Brand | MACWELL |
| Power | 3 phase |
| Weight | 500kg |
| Variable Speed | Variable Speed |
| Warranty | 1 year |
| Country of Origin | Made in India |
| india | 150000 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Conveyor Type | Flat Belt |
| Belt Width | 50 mm |
| Cleat Pattern | Chevron |
| Belt Thickness | 5 mm |
| Conveyor Length | 15 m |
| Sidewall | No |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Belt Type | Modular |
| Load Capacity | 50 kg/m |
| Brand | MACWELL |
| Frame Material | MS |
| Features | Heat Resistant |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless |
| Belt Material | PVC |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | PVC |
| Conveyor Type | Belt |
| Belt Type | Modular |
| Belt Width | 400 mm |
| Surface Finish | Rough Top |
| Conveyor Length | 10 m |
| Food Grade | Food Grade |
| Material Grade | SS 304 |
| Number of Plies | 4 ply |
| Brand | MACWELL |
| Application/Usage | Industries |
| Operating Temperature Range | -10 - 60 degree c |
| Voltage | 240V |
| Length | 10 feet |
| Inclination | Horizontal |
| Speed | 120 m/min |
| Capacity | 100 kg/m |
Additional Information:
View Complete details