Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAQFV3860M1ZI
Call 07942557556 91% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Filling Capacity | 10-25 kg |
| Packing Material | PP woven bag |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Packing Speed | 5-10 bag/min |
| Machine Type | Weighing and bagging |
| Sealing Type | Stitching |
| Capacity | 250 bag/hr |
| Material To Be Processed | Nuts |
| Brand | macwell |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Filling Range | 50 kg |
| Packaging Type | Bags |
| Production Capacity | 6–8 ton/hr |
| Drive Type | Pneumatic |
| Capacity | 500 pouch/hour |
| Filling Material | Granules |
| Packing Speed | 4-8 bags/min |
| Filling Mechanism | Auger Filler |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
50kg Granules Packing Machine Rice Packing Equipment
- Product Model: DCS-50-A3
- Packing Range: 5-50kg
- Packing Speed: 300-400 bags/h
- Application: Rice, Grain, Soybean, Peanut, Wheat, Feed, Millet, Corn, Seeds Lentil, Coffee Pod, Cashew Nuts, Salt, Tea, Flour, Fertilizer, Barley, Oats, Maize, Rye, Sunflower, Rapeseed, Linseed, Sorghum, etc.
Functions and Features:
1. Auto Weighing, auto Sewing, auto thread cutting
2. Easy installation pp bag packing machine
3. Adjustable Thread length, adjustable Sewing machine head height
4. The parts in touch with the raw materials are made of stainless steel and have a longer using life
5. Three-stage cylinder: One single-cylinder achieves four-station moves, Compact structure, fast response, and low failure rate
6. Adopted weighing controller from professional manufacturers, not self-made, High-precision automatic error correction, Auto alarm for over and under tolerance, fault auto diagnosis
7. One key recovery function,press the reset key back to the default parameters
8. Super filter function of anti-vibration, anti-interference making sure weighing process stable and accurate rice baging machine
9. Reserve RS232/485 interface.Quantitative Packing Scale Machine Bagging Machine, RICE packer.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Machine Type | Open Mouth Bagger |
| Filling Range | 25 kg |
| Production Capacity | 2 ton/hr |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Packing Speed | 4-8 bags/min |
| Filling Mechanism | Screw Feeder |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Machine Type | Open Mouth Bagger |
| Filling Range | 10 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Packaging Material | Plastic |
| Sealing Type | 3 Side |
| Packaging Type | Bags |
| Driven Type | Electric |
| Bag Type | Stand Up Barrier |
| Country of Origin | Made in India |
10-50kg Chemical Bagging Machine;
Suitable for the packing of various environmental materials such as fertilizer,Chemical; edible salt, sugar, grain, feed, seed, etc.
Auto Weighing 10-25/ 25-50KG , auto Sewing, auto thread cutting;
Easy installation;
Adjustable Thread length, adjustable Sewing machine head height;
High-precision controller, Automatic error correction;
Auto alarm for over and under tolerance, fault auto diagnosis ;
One key recovery function, press the reset key back to the default parameters;
Super filter function of anti-vibration, anti-interference;
Make sure the weighing process stable and accurate;
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Packaging Speed | 20 packs/min |
| Fill Range | 10-50 g |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 2hp |
| Model Name/Number | ME-908 |
| Machine Type | VFFS |
| Filling System | Auger Filler |
| Power Consumption | 1 kW |
| Capacity | 1200 bag/hr |
| Brand | MACWELL |
| Dimension | MM |
| Driven Type | Electric |
| Air Consumption | 2HP |
| Date Printing Device | 2024 |
| Feeding Head | SCREW |
| Phase | 3PHASE |
Additional Information:
View Complete details