Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAQFV3860M1ZI
Call 07942557556 87% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 400 kg |
| Conveyor Length | 3 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 100 Kg/Feet |
| Screw Diameter | 6 inch (150 mm) |
| Length | 10 feet |
| Conveyor Length | 5 meter |
| Conveyor Type | Spiral |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Type | Tubular (Pipe) |
| Material of Construction (MOC) | Stainless Steel 304 |
| Application/Usage | Industries |
| Application | Chemical & Fertilizer, Food & Pharma, Minerals & Mining |
| Motor Power | 2 HP |
| Inclination | Horizontal |
| Speed | 60 m/min |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Roller Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industries |
| Material | Mild steel |
| Conveying Speed | 60 m/min |
| Height | 5 Mtrs |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Adjustable speed | Yes |
| Spiral direction | Upwards |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 380 V |
| Material Handling Capacity | 200 kg/feet |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 800 kg |
| Conveyor Length | 9 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Manual |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Metallic Grey |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Conveyor Type | Spiral |
| Capacity | 150 Kg/Feet |
| Screw Diameter | 12 inch (300 mm) |
| Length | 20 feet |
| Conveyor Length | 10 meter |
| Material | Manganese Steel |
| Type | Horizontal |
| Material of Construction (MOC) | Stainless Steel 304 |
| Application/Usage | Industries |
| Application | Food & Pharma, Minerals & Mining, Chemical & Fertilizer, Grain & Agriculture, Cement & Construction |
| Belt Width | 200 mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Inclination | Vertical, Horizontal |
| Speed | 120 m/min |
| Color | Silver |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 200 kg |
| Conveyor Length | 4 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Vertical |
| Color | Silver |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Incline Angle | 30° |
| Feeding capacity | 500 kg/hr |
| Screw diameter | 150 mm |
| Conveyor length | 12 m |
| Capacity(kg/hr) | 100 |
| Capacity | 5–10 TPH |
| Length | 8 feet |
| Body material | SS304 |
| Material Of Construction | Stainless Steel |
| Feeder type | Inclined |
| Motor Power | 1HP |
| Power | 1 HP |
| Grade | ss 304 |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Screw Diameter | 200 mm |
| Pitch | 150 mm |
| Capacity | 200 kg |
| Screw Type | Pipe Screw |
| Conveyor Length | 8 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Conveyor Type | Horizontal |
| Motor Power | 5 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 200 Kg/Feet |
| Conveyor Length | 9 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Conveyor Type | Spiral |
| Speed | 180 m/min |
| Length | 20 feet |
| Application/Usage | Industries |
| Inclination | Inclined |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Length | 6 meter |
| Conveyor Length | 7 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Orientation | Horizontal |
| Voltage | 240V |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 400 kg |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details