Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAQFV3860M1ZI
Call 07942557556 87% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 500 kg |
| Material of Contact Parts | SS 304 |
| Capacity | 1000kg/hour |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Application | Food Processing |
| Blender Type | Ribbon Blender |
| Gross Volume LTRS | 600LTR |
| Usage/Application | Pharma |
| Material | SS |
| Working Volume LTRS | 500LTR |
| Main Gear Box | 5HP |
| Shape | U |
| Gross Volume | 600LTR |
| Phase | Single |
| Floor Area | 600LTR |
| Working Volume | 500LTR |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Features | RIBBON |
| Max. Mixing Mass | 500KG |
| Speed | 30 |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50Hz |
| Power | 1hp |
| Drive Motor Power | CROMPTON |
| Weight | 1500KG |
| Display | MIRROR |
| Finishing | MIRROR |
| Color | NATURAL |
| Size | 1000X1200X1100 |
| Powder Intake | DRAY |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material of Contact Parts | SS 304 |
| Material of Construction | SS 304 |
| Capacity | 500 LTR. |
| Mixer Type | Ribbon Blender |
| Application | Spices & Masala |
| Usage / Application | Spices & Masala, Detergent Powder, Food & Beverage |
| Blender Type | Ribbon Blender |
| Motor Power | 5 HP |
| Material | SS 304 |
| Shape | U |
| Powder Mixing | Yes |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500 kg/hr |
| Material of Contact Parts | SS 304 |
| Batch Capacity | 300 kg |
| Material Of Construction | SS304 |
| Blender Type | Ribbon Blender |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | Food Powder, Spices, Chemical Powder, Pharma Powder, Plastic Granules |
| Motor Power | 11 kW |
| Speed | 15 HP |
| Electrical Supply | Gear Motor ie3 |
| Design Type | Customized, Standard |
| Discharge Type | Bottom Discharge |
| Features | Liquid Spray Sys |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Design | Standard Model |
| Machine Type | Automatic, Semi Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | SS 304 |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Macwell |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 200 liters |
| Production Capacity | 300 kg |
| Material of Contact Parts | Mild Steel |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Application | Food Processing |
| Blender Type | Ribbon Blender |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Blender Type | Ribbon Blender |
| Working Capacity | 500 kg |
| Material of Contact Parts | SS 304 |
| Batch Capacity | 500 kg |
| Contact Material | SS304 |
| Material Of Construction | SS304 |
| Capacity | 500 to 2000 LTR |
| Material | SS 304 |
| Total Volume | 1000 L |
| Automation Grade | Manual |
| Charging System | Manual |
| Discharge Type | Flap Valve |
| Phase | 3 Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 500 kg |
| Capacity | 500 Kg. |
| Material | SS 304 |
| Shape | U |
| Powder Mixing | Yes |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | ss304 |
| Shape | U |
| Powder Mixing | Yes |
| Capacity | 500 Kg |
| Model Name/Number | Macwell Mixer |
| Phase | 3 |
| Brand | Macwell |
| Country of Origin | Made in India |
Established as a Partnership firm in the year 2018 we “Macwell Engitech” are a leading Manufacturer of a wide range of Screw Conveyor, Belt Conveyor, Ribbon Blender, etc.
Macwell automation was incorporate in the year 2008. Today we are a renowed manufacturer and supplier of: Cotton Processing Machines Raw Cotton Processing
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Speed | 24m/s |
| Automation Grade | Automatic |
| Gear System | Gear Cuppler |
| Power | 1hp |
| Voltage | 230V |
View Complete details