Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAQFV3860M1ZI
Call 07942557556 91% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Screw Diameter | 400 mm |
| Tube Diameter | 200 mm |
| Capacity | 150 Kg/Feet |
| Conveyor Length | 5 meter |
| Conveyor Type | Spiral |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Length | 10 feet |
| Material Of Construction | Stainless Steel |
| Application/Usage | Industries |
| Motor Power | 5 HP |
| Voltage | 240V |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Inclination | Inclined |
| Orientation | Vertical |
| Speed | 120 m/min |
| Color | Silver |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 200 Kg |
| Length | 15 ft (4.5 m) |
| Screw Diameter | 12 inch (300 mm) |
| Conveyor Length | 4 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Type | Tubular (Pipe) |
| Conveyor Type | Inclined |
| Motor Power | 3 HP |
| Voltage | 240V |
| Application | Food & Pharma, Cement & Construction, Grain & Agriculture, Chemical & Fertilizer |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Vertical |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 20 TPH |
| Length | 20 ft (6 m) |
| Screw Diameter | 6 inch (150 mm) |
| Type | U-Trough |
| Material of Construction (MOC) | Mild Steel (MS) |
| Application | Food & Pharma |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Conveyor Type | Spiral |
| Capacity | 50 Kg/Feet |
| Screw Diameter | 12 inch (300 mm) |
| Length | 10 feet |
| Conveyor Length | 4 meter |
| Material | Carbon Steel |
| Type | U-Trough |
| Material of Construction (MOC) | Stainless Steel 304 |
| Application/Usage | Industries |
| Application | Food & Pharma |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Inclination | Horizontal |
| Orientation | Horizontal |
| Speed | 60 m/min |
| Color | Silver |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 250 kg per feet |
| Conveyor Type | Spiral |
| Speed | 180 m/min |
| Length | 10 feet |
| Application/Usage | Industries |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Inclination | Horizontal |
| Phase | Single Phase |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 50 Kg/Feet |
| Length | 10 ft (3 m) |
| Screw Diameter | 8 inch (200 mm) |
| Conveyor Length | 5 meter |
| Type | Vertical, Inclined, Horizontal, U-Trough |
| Material of Construction (MOC) | Stainless Steel 304 |
| Application/Usage | Industries |
| Application | Food & Pharma |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Carbon Steel |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 1000 kg |
| Conveyor Length | 6 meter |
| Material | Manganese Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Metallic Grey |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 150 Kg/Feet |
| Capacity(kg/hr) | 600 |
| Conveyor Length | 7 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Conveyor Type | Spiral |
| Speed | 60 m/min |
| Application/Usage | Industries |
| Inclination | Horizontal |
| Grade | SS 304 |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500 Kg/Feet |
| Conveyor length | 12 m |
| Material | Mild Steel |
| Incline angle | 35 deg |
| Length | 20 feet |
| Application/Usage | Industries |
| Structure material | SS304 |
| Conveyor Type | Spiral |
| Belt Width | 100 mm |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Inclination | Inclined |
| Speed | 120 m/min |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Incline Angle | 45° |
| Screw Diameter | 250 mm |
| Conveyor Length | 7 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 500 kg |
| Material Of Construction | SS304 |
| Motor Power | 5 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Incline Angle | 40° |
| Material Handling Capacity | 200 kg |
| Length | 1meter |
| Conveyor Length | 2 meter |
| Capacity | 200 Kg |
| Material | Stainless Steel |
| Motor Power | 2hp |
| Voltage | 240 |
| Diameter | 100 to 500 |
| Usage/Application | Material handling |
| Automation Grade | Automatic |
| Orientation | Vertical |
| Application | Food Industry |
| Color | Metallic Grey |
| Features | Auto Start |
| Power | 2hp |
| Design | Macwell |
| Structure | Ms |
| Frequency | 80% |
| Surface Finish | Mirrors |
| Thickness | 3mm |
| Warranty | 1 yera |
| Speed | 80rom |
| Technique | Spiral |
| Grade | 304 |
| Shape | Pipe |
| Noise Level | 22 |
| Size | 168 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Incline Angle | 15° |
| Screw Diameter | 12 inch (300 mm) |
| Conveyor Length | 7 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Conveyor Type | Spiral |
| Capacity | 150 Kg/Feet |
| Material Grade | SS304 |
| Length | 20 feet |
| Type | U-Trough |
| Material Of Construction | Stainless Steel |
| Material of Construction (MOC) | Mild Steel (MS) |
| Application/Usage | Industries |
| Motor Power | 3 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Cement & Construction, Food & Pharma, Grain & Agriculture |
| Orientation | Horizontal |
| Inclination | Inclined, Horizontal |
| Speed | 120 m/min |
| Color | Silver |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Number Of Screws | 4 |
| Capacity | 800 Kg |
| Screw Diameter | 200 mm |
| Conveyor Length | 6 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Conveyor Type | Horizontal |
| Material Of Construction | Stainless Steel |
| Motor Power | 3 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity(kg/hr) | 300 |
| Product Type | incline screw conveyor |
| Motor Power | 5 hp |
| Conveying Capacity | 300kg |
| Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details