Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAQFV3860M1ZI
Call 07942557556 87% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 200 Kg/Feet |
| Screw Diameter | 6 inch (150 mm) |
| Conveyor Length | 6 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Conveyor Type | Spiral |
| Material Grade | SS304 |
| Type | Vertical, Tubular (Pipe), U-Trough, Inclined, Horizontal |
| Length | 20 feet |
| Material of Construction (MOC) | Stainless Steel 304 |
| Application/Usage | Industries |
| Belt Width | 200 mm |
| Motor Power | 5 HP |
| Application | Grain & Agriculture, Minerals & Mining, Food & Pharma, Plastics & Polymer |
| Inclination | Horizontal |
| Orientation | Horizontal |
| Speed | 120 m/min |
| Screw Design / Pitch | Standard Pitch |
| Color | Silver |
| Features | Hard-Faced Flights, With Hopper, Food Grade, Heavy Duty |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material Handling Capacity | 200 kg |
| Conveyor Length | 7 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 200 Kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Vertical |
| Color | Silver |
| Structure | incline -ss 304 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material Handling Capacity | 200 kg |
| Conveyor Length | 8 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 200 Kg |
| Voltage | 240 V |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Silver |
| Grade | SS - 304/316 |
| Shape | U SHAPE |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details