Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAQFV3860M1ZI
Call 07942557556 91% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Screw Diameter | 200 mm |
| Conveyor Length | 7 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Conveyor Type | Tubular |
| Motor Power | 3 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Application | Cement Industry |
| Rotation Speed | 40 RPM |
| Color | Silver |
| Inlet Type | Single Inlet |
| Outlet Type | Single Outlet |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 800 kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Screw Diameter | 350 mm |
| Conveyor Length | 12 m |
| Capacity | 5–10 TPH |
| Material Grade | SS304 |
| Conveyor Type | U Trough |
| Motor Power | 3 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| max capacity | 4000kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Screw Diameter | 200 mm |
| Conveyor Length | 9 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Conveyor Type | Inclined |
| Motor Power | 5 HP |
| Voltage | 240V |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 800 kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Screw Diameter | 200 mm |
| Capacity | 1000 kg |
| Conveyor Length | 7 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Conveyor Type | U Trough |
| Motor Power | 3 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500 Kg/Feet |
| Conveyor Length | 10 meter |
| Material | Manganese Steel |
| Conveyor Type | Spiral |
| Speed | 120 m/min |
| Length | 10 feet |
| Application/Usage | Industries |
| Voltage | 240V |
| Inclination | Horizontal, Vertical |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500 kg |
| Conveyor Length | 9 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 240V |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Silver |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 100 kg |
| Conveyor Length | 5 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Vertical |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| i deal in | new only |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 50 Kg/Feet |
| Conveyor Length | 7 meter |
| Material | Manganese Steel |
| Conveyor Type | Spiral |
| Speed | 60 m/min |
| Length | 20 feet |
| Application/Usage | Industries |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Vertical |
| Inclination | Inclined |
| Color | Metallic Grey |
| Phase | Single Phase |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Conveyor Length | 5 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Vertical |
| Color | Silver |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 400 kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Screw Diameter | 400 mm |
| Length | 9 METER |
| Capacity | 1000 kg |
| Conveyor Length | 9 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Conveyor Type | Inclined |
| Motor Power | 5 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Metallic Grey |
| Warranty | 1 year |
| Grade | SS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 100 kg |
| Conveyor Length | 5 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Silver |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Incline Angle | 40° |
| Screw Diameter | 200 mm |
| Capacity | 400 kg |
| Conveyor Length | 5 meter |
| Material | Manganese Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Conveyor Type | Inclined |
| Motor Power | 3 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Vertical |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Screw Diameter | 200 mm |
| Capacity | 500 kg |
| Conveyor Length | 9 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Conveyor Type | Horizontal |
| Motor Power | 5 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Vertical |
| Color | grey |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 1000 kg |
| Conveyor Length | 6 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Silver |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Conveyor Type | Spiral |
| Capacity | 100 Kg/Feet |
| Screw Diameter | 12 inch (300 mm) |
| Length | 10 feet |
| Conveyor Length | 6 meter |
| Material | Manganese Steel |
| Type | U-Trough |
| Material of Construction (MOC) | Mild Steel (MS) |
| Application/Usage | Industries |
| Application | Chemical & Fertilizer, Food & Pharma, Cement & Construction, Grain & Agriculture |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Inclination | Horizontal |
| Speed | 120 m/min |
| Color | Metallic Grey |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Conveyor Length | 6 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Orientation | Horizontal |
| Capacity | 400 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | Blue |
| Grade | SS - 304 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Screw Diameter | 250 mm |
| Capacity | 200 Kg |
| Conveyor Length | 9 meter |
| Conveyor Type | Mixing Type |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Metallic Grey |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Manganese Steel |
| Material Of Construction | Stainless Steel |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Conveyor Length | 9 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 800 Kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Metallic Grey |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Incline Angle | 45° |
| Screw Diameter | 100 mm |
| Conveyor Length | 6 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Material Of Construction | SS304 |
| Conveyor Type | Inclined |
| Motor Power | 2 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Vertical |
| Color | Metallic Grey |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 500 kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity(kg/hr) | 600 |
| Conveying Capacity | 600kg |
| Grade | ss 304 |
| Voltage | 240V |
| Automation Grade | ss - 316 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details