Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAQFV3860M1ZI
Call 07942557556 91% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Conveyor Type | Belt |
| Material Handling Capacity | 60 kg per feet |
| Load Capacity | 50 kg/m |
| Capacity | 100 Kg/Feet |
| Suitable Load | Boxes, Bags, Cartons |
| Type | BELT |
| Conveyor Length | 8 m |
| Length | 30 feet |
| Height Adjustment | Hydraulic |
| Material | Stainless Steel |
| Application/Usage | Industries |
| Mobility | Wheel Mounted |
| Inclination | Inclined |
| Speed | 180 m/min |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Conveyor Type | Spiral |
| Capacity | 150 Kg/Feet |
| Screw Diameter | 14 inch (350 mm) |
| Length | 10 feet |
| Conveyor Length | 3 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Tubular (Pipe) |
| Material of Construction (MOC) | Stainless Steel 304 |
| Application/Usage | Industries |
| Application | Cement & Construction, Food & Pharma, Grain & Agriculture, Chemical & Fertilizer |
| Belt Width | 200 mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Inclination | Horizontal |
| Orientation | Horizontal |
| Speed | 60 m/min |
| Color | Silver |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Structure Type | Wheel Mounted |
| Capacity | 1000 kg/m |
| Type of Belt Conveyor | Flat Belt Conveyor |
| Conveyor Length | 12 m |
| Belt Width | 800 mm |
| Belt Material | PVC |
| Height Adjustment | Hydraulic |
| Application | Sand Handling, Bag Handling, Carton Loading, Truck Loading |
| Usage/Application | Packaging |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Is It Customised | Yes |
| Speed Adjustable | Yes |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Structure Type | Foldable |
| Type of Belt Conveyor | Inclined Belt Conveyor |
| Capacity | 500 kg/m |
| Conveyor Length | 6 m |
| Belt Width | 500 mm |
| Load Capacity | 400 kg |
| Is It Customised | Yes |
| Speed Adjustable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details