Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAQFV3860M1ZI
Call 07942557556 91% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Conveyor Type | Portable |
| Load Capacity | 50 kg/m |
| Suitable Load | Boxes, Bags, Cartons, Parcels |
| Capacity | 50 kg per feet |
| Type | Truck loading conveyor |
| Material | Ms |
| Conveyor Length | 15 m |
| Length | 15 feet |
| Height Adjustment | Hydraulic |
| Mobility | Wheel Mounted |
| Brand | Macwell |
| Phase | 3 phase |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Conveyor Type | Belt |
| Capacity | 250 kg per feet |
| Type | Vertical Conveyors |
| Material | Rubber |
| Speed | 120 m/min |
| Length | 5 feet |
| Application/Usage | Warehouses |
| Inclination | Inclined |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Conveyor Type | Stacker |
| Load Capacity | 50 kg/m |
| Usage/Application | wharehouse and truck loading |
| Type | movaible |
| Conveyor Length | 12 m |
| Height Adjustment | Hydraulic |
| Capacity | As per customer requirement -50kg -100kg |
| Mobility | Wheel Mounted |
| Suitable Load | Bags |
| Brand | MACWELL ENGITECH |
| Phase | 3 |
| Speed Control | VFD Control |
| Power Source | Electric |
| Application | Warehouse |
| Country of Origin | Made in India |
| Roller Material | Mild Steel |
| Material | Stainless Steel |
Additional Information:
View Complete details