Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAQFV3860M1ZI
Call 07942557556 87% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Machine Type | Open Mouth Bagger |
| Bag Type | Open Mouth |
| Filling Range | 25-50 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Application | Bag Filling |
| Filling Material | Granule |
| Filling Product | Salt, Fertilizer, Powder, Granule, Grain, Sugar |
| Filling Speed | 6-8 bag/min |
| Machine Phase | Three Phase |
| Packaging Type | bag packing |
| Driven Type | Electric |
| Feeding System | Gravity Feed |
| Weighing Type | Gross Weighing |
| Contact Material | Stainless Steel |
| Application Industry | Agro, Chemical, Food, Pharma |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Machine Type | Open Mouth Bagger |
| Filling Range | 25-50 kg |
| Production Capacity | 6–8 ton/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Packaging Type | Bag |
| Machine Alignment | Vertical |
| Packing Speed | 4-8 bags/min |
| Filling Mechanism | Auger Filler |
| Bag Type | Open Mouth |
| Packaging Food Material | Rice Packaging |
| Usage/Application | Industrial |
| Filing Type | Auger |
| Packaging Weight | 50kg |
| Voltage | 240 |
| Brand | macwell |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Filling Capacity | 25-50 kg |
| Packing Material | PP woven bag |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Packing Speed | 5-10 bag/min |
| Machine Type | Open mouth bagger |
| Sealing Type | Stitching |
| Capacity | 250 bag/hr |
| Material To Be Processed | Rice |
| Power Source | Electric with air |
| Phase | Three phase |
| Structure Material | MS powder coated |
| Suitable For Grain | Wheat, Sorghum, Barley, Millets, Rice, Maize |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Packaging Material | Plastic |
| Bag Type | Metalized |
| Packaging Type | Bags |
| Driven Type | Hydraulic |
| Country of Origin | Made in India |
Functions and Features:
50kg Wheat Flour Packing Machine Corn Fiber Bagging System
wheat flour packing machine;
Auto Weighing, auto Sewing, auto thread cutting
Automatically store parameters for 10 package weights
Display package weight, cumulative output, number of packages in real time
Adopted main parts from well know international manufacturers
wheat flour packing machine Adjustable thread length, adjustable Sewing machine head height
The conveyor is equipped with guiding device, avoid belt deviating or scuffing on the packages
High-precision controller, Automatic error correction,
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500 Pouch Per Hour |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Pouch Capacity | 50 g |
| Brand | MACWELL |
| Driven Type | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
This type can do dosing and filling work. Due to the special professional design, so it is suitable to the fluidic or low-fluidity materials, like coffee powder, wheat flour, condiment, solid drink, veterinary drugs, dextrose, pharmaceuticals, powder additive, talcum powder, agriculture pesticide, dyestuff, and so on.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 1500 Pouch/Hour |
| Usage/Application | Industrial |
| Automatic Grade | Semi Automatic |
| Material To Be Processed | Rice |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
- Packaging Range: 5–25 kg
- Packaging Speed: 900–1400 bags/h
- Packaging Model: DCS-25K-H10
- Application: Rice, Grain, Soybean, Peanut, Wheat, Feed, Millet,
Corn, Seeds Lentil, Coffee Pod, Cashew Nuts, Salt, Tea, Flour,
Fertilizer, Powder Wood Pellet, Barley, Oats, Maize, Rye,
Safflower, Sunflower,Rapeseed, Linseed, Sorghum, Lupins, etc.
Features
● Weighing and conveyor in one body make stable and reliable, no residue design.
● Large size touch screen is displayed and operated in a centralized manner, which is simple and convenient.
● One-key switch of packaging specifications, memory belt automatic lifting.
● Double feeding and double high-speed measuring mechanism, high-speed packing, greatly increasing output.
● Optional to add folding machine, the machine head can be moved laterally, it is easy to operate when it is equipped with or without the folding machine mechanism, it can cut the thread automatically, and automatically stitching machine oil feeding.
● Automatic error correction, over- and under-error alarms, and faults originate from diagnosis and other functions.
● RS232 / 485 serial port is reserved for data communication with the peripheral management system.
Weighing Packing Machine; Quantitative packing scale; bagging system.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Filling Capacity | 25-50 kg |
| Packing Material | PP woven bag |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Packing Speed | 5-10 bag/min |
| Machine Type | Weighing and bagging |
| Sealing Type | Stitching |
| Capacity | 250 bag/hr |
| Material To Be Processed | Rice |
| Driven Type | Hydraulic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Bag Type | Valve Bag |
| Filling speed | 20-40 pack/min |
| Machine type | Semi Automatic |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Application | Bag Filling |
| Filling Material | Powder |
| Filling system | Auger filler |
| Head type | Single head |
| Power load | 3 kW |
| Filling Range | 5-10 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Driven Type | Hydraulic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details