Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAQFV3860M1ZI
Call 07942557556 87% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Filling Capacity | 10-25 kg |
| Filling Range | 10 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Packing Material | PP woven bag |
| Machine Type | Open Mouth Bagger |
| Packing Speed | 10-20 bag/min |
| Sealing Type | Stitching |
| Packaging Material | Plastic |
| Packaging Type | Bags |
| Driven Type | Hydraulic |
| Bag Type | Stand Up Barrier |
| Country of Origin | Made in India |
Functions and Features:
Wheat Flour Packing Machine Corn Fiber Bagging System;
Double working space, fast working speed.
Automatic Powder packing machine;
Auto Weighing, auto Sewing, auto thread cutting
Automatically store parameters for 10 package weights
Display package weight, cumulative output, number of packages in real-time
Adopted main parts from well known international manufacturers
Adjustable thread length, adjustable Sewing machine head height
pulses flour Packing machine The conveyor is equipped with a guiding device, avoid belt deviating or scuffing on the packages
High-precision controller, Automatic error correction,
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Filling Capacity | 2-5 kg |
| Packing Range | 500-1000 g |
| Capacity | 1000 Pouch/Hour |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Speed | 100-150 ppm |
| Pouch Type | Stand up pouch |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Type | Bagging machine |
| Packing Speed | 10-20 pouch/min |
| Filling System | Cup filler |
| Sealing Type | STITCHING MACHINE |
| Brand | macwell |
| Pouch Counter | Yes |
| Temperature Controller | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details